چهارشنبه 29 فروردين 1403

تبلیغات

تصویر تصادفی

06.jpg

نشست اصحاب هنر با استاندار قزوین

بسمه تعالی
دیدار استاندارمحترم قزوین از نمایشگاه خوشنویسی برگزیدگان دوسالانه های خوشنویسی ایران


آقای جمالی پور استاندار قزوین ضمن بازدید از نمایشگاه در نشست صمیمی که با حضور مدیرکل محترم فرهنگ وارشاد اسلامی ، معاونت محترم هنری وسینمایی اداره کل ،استادان پیش کسوت خوشنویسی ،ریاست واعضای محترم شورای انجمن خوشنویسان قزوین ،مسئول مجتمع فرهنگی ارشاد وبرخی از مسئولین انجمنهای تجسمی ،سینمای جوان وانجمن نمایش وبرخی از هنرمندان برگزار گردید .شرکت نمودند.
در این نشست ابتدا آقای اسماعیلی مدیر کل ارشاد ضمن خیر مقدم هفته خوشنویسی را به جامعه خوشنویسی کشور وقزوین تبریک گفته وعنوان کرد جایگاه خوشنویسی به عنوان یک هنر ناب و اصیل ایرانی با ارزش ها و فرهنگ ما گره خورده است. وی با اشاره به تاثیر و جایگاه هنر خوشنویسی اظهار داشت: هنر خوشنویسی در تمام فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد اما در سرزمین‌های اسلامی و علی‌الخصوص ایران یکی از اصلی‌ترین هنرهای بصری است. اسماعیلی از قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران یاد کرد و بر ضرورت معرفی ظرفیت‌های این هنر در استان تاکید کرد. وی در ادامه خواستار راه اندازی شورای عالی فرهنگ و هنر در استان شد و تاکید کرد: باید با استفاده از ظرفیت نخبگان در تدوین برنامه‌های فرهنگی راهبردی بهره بگیریم. سپس استاد میر حیدرموسوی مسئول کمیسیون فرهنگی انجمن خوشنویسان ایران و رئیس انجمن خوشنویسان قزوین ضمن خیر مقدم به استاندار و مدعوین وتبریک هفته خوشنویسی .در ابتدا از مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی ومدیر کل صداوسیمای قزوین بخاطر همکاریها وهمدلیهای مستمر با اهالی هنر تقدیر و تشکر نمودند .
ایشان اولین مشکل بین هنرمندان را مشکل فروش آثار هنری عنوان نموده واعلام داشتند که باید سازوکاری ایجاد شود که مردم به یک اثر هنری بچشم یک کالای ارزشمند که درطول ایام ارزش افزوده خواهد داشت نگاه کنند ودراین راستا هنرمندان شاخص استان به یک برند تبدیل شوند وهنرمندان دیگر هم با تلاش خود را به این مجموعه برندینگ نزدیک کنند وپیشنهاد دادند که یک کارگروه دراین خصوص تشکیل شود واز همه رشته های هنری دعوت بعمل آمده و همچنین کارشناسان اقتصادی نیز در این کارگروه حضور داشته باشند
همچنین در خصوص طرح های استعداد یابی در مدارس ضمن توجه دادن اداره کل آموزش وپرورش به این موضوع مطالبی را عنوان کردند.
او یکی دیگر از مشکلات موجود در پایتخت خوشنویسی ایران را نبود یک گالری وسالن مناسب برای ارائه آثار هنر مندان دانست، واختصاص کتابخانه عارف را به عنوان یک گالری مناسب برای هنر قزوین پیشنهاد دادند .
سپس هریک از اعضای حاضر درجلسه مطالبی در جهت بهبود اوضاع هنر شهر عنوان نمودند.
درادامه استاندار قزوین با اشاره به تمدن کهن ایران گفتند ، خوشنویسی ریشه در ذات قزوین و اهالی آن دارد و باید از این هنر در مسیر بهبود اقتصاد هنر این دیار بهره گرفت. جمالی پور از خوشنویسی به عنوان مقوله ای فرهنگی یاد کرد و افزود: این هنر باید به یکی از نمادها و برندهای اصلی معرفی قزوین تبدیل شود. او اظهار کرد: قزوین مملو از فرهنگ،هنر و ارزش‌های تاریخی است و باید از همه امکانات برای معرفی ظرفیت‌های این استان در عرصه‌های مختلف استفاده کرد.
استاندار قزوین ادامه داد: هنر باید نسل به نسل منتقل شود چرا که شناسنامه تاریخی مردم ایران است و بخشی از این مسئولیت بر عهده هنرمندان است. در حوزه فرهنگ و هنر مشکلات بسیار زیادی وجود دارد و این مشکلات به هیچ وجه قابل انکار نیست. او تصریح کرد: می‌توان با تحرک بیشتر و هم‌افزایی نهادها و کانون‌های فرهنگی در راستای پویایی و اعتلای فرهنگ و هنر این شهر و استان هرچه بیشتر گام برداشت. جمالی پور با اشاره به جایگاه هنر خوشنویسی در استان قزوین افزود: هنرمندان باید با رویکرد تجاری سازی آثار را در کنار ترویج و اشاعه و آموزش این هنر دنبال کنند.
استاندار قزوین بر ضرورت برگزاری کلاس‌های آموزشی در بخش‌های مختلف برای ارتقای هنر خوشنویسی تاکید کرد و گفت: خوشنویسی در قزوین یک هنر پویا و رو به رشد است.

مجموعه مطالب

تصویر هفته

 

جستجو

اوقات شرعیکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن خوشنویسان قزوین می باشد
آدرس: قزوین، خیابان غیاث آباد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه اول
تلفکس: 33686822-028   Email: info@qicc.ir


طراحی و برنامه نویسی: نگارستان هنر معاصر