دوشنبه 3 مهر 1402

تبلیغات

تصویر تصادفی

09.jpg

قزوین

قزوین ( به پارسی میانه: کاسپین) یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان و شهرستان قزوین در غرب ایران است. این شهر در تابستان خنک و در زمستان سرد است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر 1201565 نفر بوده‌است. قزوین در زمان حکومت صفوی پایتخت ایران بوده است و به همین دلیل دارای مکان و موزه های تاریخی بسیاری می باشد. قزوین پایتخت خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد که میدانی در داخل شهر قزوین به نام او نامگذاری شده است.

 قزوین به علت دارا بودن ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغستان در اطراف شهر و وجود بوستان ۱۴۰۰ هکتاری باراجین در سال ۱۳۹۲ از سوی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان شهر پاک ایران انتخاب شد.

 قزوین به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان‌های شمالی و غربی کشور، نزدیکی به تهران، دارابودن چندین شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه -از جمله دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، علوم پزشکی و آزاد اسلامی- و شماری دانشگاه غیردولتی از موقعیت خوبی برخوردار است.

 فارسی زبان رایج در بین عموم اهالی قزوین است. البته برخی از ساکنان این استان به زبان‌های تاتی، مراغی، کردی، لری، ترکی و رمانلویی نیز سخن می‌گویند. ره آورد شهر قزوین پسته ، باقلوا و شیرینی است.

تصویر هفته

 

جستجو

اوقات شرعیکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن خوشنویسان قزوین می باشد
آدرس: قزوین، خیابان غیاث آباد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه اول
تلفکس: 33686822-028   Email: info@qicc.ir


طراحی و برنامه نویسی: نگارستان هنر معاصر