چهارشنبه 19 مرداد 1401

تبلیغات

تصویر تصادفی

09.jpg

عماد الکتاب

محمدحسین عمادالکتاب فرزند محمد در سال 1247 شمسی در قزوین متولد شد.

عماد الکتاب از جمله خوشنویسانی است که در زمینه نستعلیق خود را به مرتبه استادی رساند و به عنوان آخرین استاد این نوع خط مطرح شد.او از راه کتابت و تعلیم خط، امور زندگی خود را اداره می‌کرده است.او همچنین علاوه بر استادی خط احمدشاه، در دربار رضاشاه نیز سمت خوشنویس مخصوص و استادی ولیعهد را به عهده داشت.

وی آخرین استاد کل خط نستعلیق در ایران است که از کتیبه تا غبار را استادانه می‌نوشت.این استاد اولین خوشنویسی است که رسم‌المشق را برای استفاده نوآموزان ابداع و چاپ کرد.

عمادالکتاب گذشته از کار خوشنویسی، در دیگر زمینه‌های هنری نیز طبع آزمایی کرده است. او به کار نقاشی، تذهیب، شعر و ادبیات، موسیقی وعکاسی نیزعلاقه داشت.

او در سال 1312 شمسی از طرف انجمن آثار ملی مامور نوشتن کتیبه‌های آرامگاه فردوسی در طوس شد و بعد از آن، کتیبه‌های دارالفنون، دانشسرای عالی، مدرسه رضاییه، دانشگاه تهران و دانشگاه معقول و منقول را نوشت.

او اولین خوشنویسی است که روش نقطه‌گذاری را در آموزش خط ابداع کرد و نه تنها نستعلیق، بلکه شکسته و نسخ را هم نقطه گذاری کرد.

محمدحسین عماد الکتاب در طول زندگی پربار خود در حدود چهارهزار نفر از کودکان را تعلیم داد. بسیاری از فرزندان شاهزادگان و رجال کشوری از شاگردان او بودند.برجسته ترین شاگردان او که در سطح بالایی تعلیم یافتند، عبارتند از: حسن زرین خط،علی اکبر کاوه و مجدالکتاب گرگانی.

عمادالکتاب شیوه خاص میرزامحمدرضای کلهر را دنبال می‌کرد. او در سال 1312 شمسی به پاس قدردانی از خدمات صادقانه، موفق به دریافت نشان درجه یک فرهنگ از وزارت معافی (وزارت ارشاد فعلی) و دریافت یک قطعه مدال نفیس و باارزش از دربار رضاشاه شد.

عمادالکتاب در سن ۷۵ سالگی در بیست و ششم تیرماه سال ۱۳۱۵ ه‍.ش / ۲۷ ربیع‌الثانی ۱۳۵۵ ه‍.ق در تهران درگذشت.و در امامزاده عبدالله شهرری دفن شد.

 

تصویر هفته

 

جستجو

اوقات شرعیکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن خوشنویسان قزوین می باشد
آدرس: قزوین، خیابان غیاث آباد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه اول
تلفکس: 33686822-028   Email: info@qicc.ir


طراحی و برنامه نویسی: نگارستان هنر معاصر